Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w edukacji

Czym jest wirtualna rzeczywistość?

Wirtualna rzeczywistość to trójwymiarowa przestrzeń w której możemy poruszać się i oddziaływać na znajdujących się w niej wirtualnych przedmiotach czy postaciach. Najbardziej powszechne wykorzystanie omawianej technologii możemy spotkać w branży rozrywkowej. W Internecie dostępne jest dużo źródeł z których możemy pobrać różne filmy czy gry przygotowane specjalnie pod tego typu użytek VR. Jednakże nie jest to jedyne wykorzystanie potencjału omawianej przez nas technologii. W naszym artykule chcielibyśmy skupić się na aspekcie rozwoju intelektualnego, dzięki wirtualnej rzeczywistości.

Darmowe aplikacje edukacyjne

W Internecie jest mnóstwo takich stron jak unimersiv.com, których głównym celem jest powiększanie wiedzy ludzi zainteresowanych edukacją i VR. Na ich stronie mamy możliwość pobrania darmowych aplikacji, których głównym zastosowaniem jest poszerzanie i budowanie naszej wiedzy. Aplikacja unimersiv dostępna jest pod takie urządzenia jak Oculus Rift, Oculus Go czy Samsung Gear VR. Dzięki nim otrzymujemy dostęp do dużej biblioteki edukacyjnych programów. Możemy w nich zwiedzić starożytny Rzym, zobaczyć ziemię z kosmosu lub zwiedzić międzynarodową stację kosmiczną, czy cofnąć się do czasów prehistoryczny i stanąć oko w oko z tyranozaurem. Możecie sprawdzić co dokładnie unimersiv.com ma do zaoferowania oglądając poniższy materiał wideo.

Wpływ wirtualnej rzeczywistości na rozwój uczniów

Na stronie EON Reality możemy znaleźć artykuł, z którego wynika, że dzięki VR pochłanianie wiedzy jest łatwiejsze i przyjemniejsze od „klasycznej” formy nauki. Z przytoczonych badań wynika, że o 100 procent zwiększa się natężenie uwagi uczniów co do omawianego przedmiotu, a wyniki w egzaminach poprawiają się o około 30 procent. Wykorzystanie VR w edukacji wpływa na trzy formy nauczania. Jest to nauczenie wzrokowe, słuchowe i zmysłowe. EON Reality w swoich badaniach potwierdza też zwiększenie umiejętności poznawczej i chęci poznawania kolejnych materiałów edukacyjnych przez uczniów. W ich programie uczniowie mają możliwość analizowania otaczającego ich świata. Wpływa to na zwiększenia kreatywności i analitycznego myślenia. Uczeń musi rozwiązywać problemy poprzez metodykę prób i błędów oraz komunikować się z innymi uczniami, co wpływa na polepszenie umiejętności pracy w zespole.

Zaangażowanie w nauczanie

W momencie, gdy znajdujemy się w wirtualnej rzeczywistości, jesteśmy w stanie w pełni zaangażować się w otaczającą nas przestrzeń. Żadne inne medium (jak przykładowo film edukacyjny) nie jest w stanie zaangażować nas tak bardzo do nauki, jak wirtualna rzeczywistość. Co prawda wpływ na naszą chęć do nauki zależy od rodzaju aplikacji i sprzętu jakim dysponujemy, to i tak w głównej miere nasze interakcje ze światem wirtualnym są bardzo podobne do naszego codziennego życia. W VR możemy swobodnie się poruszać, obracać czy podnosić przedmioty, czytać teksty lub podziwiać rożne wydarzenia. W aplikacjach edukacyjnych często znajduje się również wirtualny przewodnik, który oprowadza nas po różnych lokalizacjach i opowiada o nich ciekawe historie. Dla przykładu mogę przytoczyć aplikację, w której poruszamy się po układzie słonecznym razem z lektorem i poznajemy naszą gwiazdę i planety należące do układu. Tego typu aplikacje są w stanie skutecznej nas zaangażować do nauki, co przekłada się na lepsze poznanie i zapamiętanie omawianego tematu podczas wirtualnej lekcji.

Czy warto inwestować w edukacje z użyciem wirtualnej rzeczywistości?

Tak, chcielibyśmy zachęcić Cię do szukania i poznawania większej ilości aplikacji, dzięki którym możesz powiększyć swoją wiedzę. Nawet jeżeli nie posiadasz specjalnego sprzętu w postaci mocnego komputera PC i całego zestawu VR to może Twój telefon obsługuje wirtualną rzeczywistość. Możesz to sprawdzić przy użyciu takiej aplikacji na telefony z systemem android – link. Podsumowując – VR może być ciekawe oraz pożyteczne naraz. Wszystko zależy od tego jak wykorzystasz potencjał drzemiący w wirtualnej rzeczywistości. Jeżeli udało Wam się znaleźć jakąś ciekawą aplikacje, dzięki której nauczyliście się czegoś nowego to dajcie nam znać o niej w komentarzu oraz krótko ją opiszcie.