Jak przygotować miejsce do gry dla Playstation VR

Zastanawiasz się nad zakupem Playstation VR, ale nie wiesz czy rozmiar Twojego pokoju nadaje się do swobodnej gry na Playstation VR? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na różne pytania tego typu, abyś po zakupie nowego headsetu dla konsoli PS4 odczuł jak największą przyjemność z gry w wirtualnej rzeczywistości!

Ile miejsca potrzebujesz do gry na Playstation VR?

Z naszych badań wynika, że najlepsza przestrzeń do poruszania się po wirtualnym świecie dla użytkowników Playstation VR wynosi około 2×2 metrów. Większość producentów wie o ograniczeniach PS VR i stara się przygotowywać gry pod tę platformę z myślą o jak najlepszym doświadczeniu VR. W tym przypadku mowa o ograniczeniach kontrolerów PS Move, jak i ledów umieszczonych na headsecie, które zawsze muszą być skierowane w stronę jednej kamery podłączonej do Playstation. Jeżeli Twój pokój jest bardziej prostokątny (1×2 metrów), niż kwadratowy to przy dobrym ustawieniu kamery również będziecie mogli spokojnie zagrać w część tytułów VR nie wymagających zbyt dużego poruszania się. Tego typu gry to Astrobot, Moss, Wipeout Omega Collection czy Gran Turismo Sport. Jak widzicie kolekcja gier w tym przypadku wygląda też przyzwoicie.

W każdym razie wracając do głównego wątku, oprócz wymienionej przestrzeni do gry potrzebujecie również zachować odpowiednią odległość od kamery. Optymalna odległość umiejscowieniu kamery od pola gry wynosi od 1 do 1,5 metra. Oprócz tego, kamera powinna być ustawiona na wysokości od 1,2 do 1,5 metra od podłoża. Wysokość jak i odległość kamery została podana w odpowiednich przedziałach ze względu na wysokość użytkownika korzystającego z PS VR. Im osoba jest większa, tym dalej i wyżej powinna zostać umiejscowiona kamera. Najlepiej, aby objęła cały obraz użytkownika z „dodatkowym polem”. Czasami może się zdarzyć, że będziemy musieli podnieść ręce lub sięgnąć po przedmiot znajdujący się dosyć nisko i jeżeli nasze kontrolery nie będą znajdować się w przestrzeni obiektywu kamery to zaczną mam „odfruwać”. Na szczęście Sony to przewidziało i przed rozpoczęciem gry zawsze mamy możliwość sprawdzenia jak „widzi” nas kamera.

Im mniej światła tym lepiej!

Kolejnym ważnym aspektem przyjemniej i swobodnej gry jest oświetlenie naszego pokoju. Jeżeli nie posiadasz rolet, a chcesz grać w ciągu dnia to musimy Cię zmartwić, ale będziesz musiał w nie zainwestować! Headset od Sony nie lubi dużej ilości światła. Zastosowany osiowy system wykrywania ruchu w Playstation VR polega na odbieraniu określonych fal światła widzialnego i ustalania za ich pomocą pozycji głowy gracza, jak i jego rąk. Podsumowując – im ciemniej, tym mniejsza szansa na wystąpienie efektu „skakania” obrazu w goglach czy bezwładności kontrolerów.

Nie wstydź się kamery!

W trakcie rozgrywki użytkownik musi być zawsze skierowany przodem do kamery. Obracając się do niej tyłem możecie sprawić, że kontrolery przestaną być widoczne w obiektywie i mimo tego, że będziecie poruszać rękami to będą one zupełnie inaczej zachowywać się w VR. Większość gier obchodzi ten problem pozwalając obracać się nam za pomocą przycisków na kontrolerze po to, aby zawsze stać przodem do Playstation Camera.

Dowiedz się jak przechowywać Playstation VR po zakończonej rozgrywce w naszym artykule!

Podsumowanie

Jeżeli będziecie stosować się do powyższych porad to w trakcie rozgrywki zmniejszycie szanse na pojawienie się różnego rodzaju błędów czy nie komfortowych sytuacji, jak błędne pozycjonowanie Waszych rąk czy głowy w wirtualnym środowisku. Gogle PS VR to jedne z najtańszych headsetów VR, które sprawią, że będziecie mogli wejść do świata wirtualnej rzeczywistości posiadając wyłącznie konsole PS4. Dodając do tego ciągle powiększająca się bibliotekę tytułów VR dostajemy tani i przyzwoity headset z naprawdę ciekawymi grami VR. Za pomocą tego artykułu chciałem przekazać Wam wszelkie informacje, abyście przed zakupem gogli wiedzieli jakie są ich plusy i minusy. Plusem jest na pewno cena oraz łatwa konfiguracja, minusem zastosowana technologia wykrywania ruchu użytkownika.