Jak nagrywać się w VR? – Oculus Quest

Jak nagrywać gameplaye VR na Oculus Quest?

Zastanawiasz się jak ludzie zaczęli nagrywać swoje gameplaye VR na Oculus Quest? Otóż 20 czerwca na stronie Oculus zagościło nowe oprogramowanie – Mixed Reality Capture Tools for the Oculus Quest. Narzędzie to przeznaczone jest do nagrywania użytkownika z podglądem otoczenia w VR.

Jest to idealne narzędzie, aby przykładowo youtuberzy mogli pokazać swoim widzom dokładnie to, co przeżywają w goglach VR. Uważamy, że jest to o wiele lepsze rozwiązanie, niż bezpośrednie nagrywanie widoku z przyrządów optycznych. Jesteśmy pewni, że Oculus Quest (które nie ogranicza użytkownika w żaden sposób) będzie jeszcze lepiej odzwierciedlać świat VR na płaszczyźnie 2D, niż inne tego typu urządzenia.

Co potrzebujesz do nagrywania?

Wracając do głównego wątku. Poniżej znajduje się lista rzeczy, których potrzebujesz, aby móc nagrać swój pierwszy gameplay 3D w Oculus Quest:

  • Oculus Quest
  • Mocny sprzęt PC lub laptop podłączony do tej samej sieci, co Oculus Quest
  • Dedykowany rejestrator obrazu (przykładowo Elgato HD60Pro)
  • Kompatybilną kamerę na USB lub HDMI
  • Oculus Rift lub Rift S (potrzebne do kalibracji)
  • Zielony ekran (Green screen)
  • Adb, które musisz zainstalować na Oculus Quest – link
  • Oculus Quest Mixed Reality Capture Toolkit – link

Masz już sprzęt i oprogramowanie – co dalej?

Zebrałeś cały wymagany sprzęt oraz oprogramowanie? Możesz zacząć nagrywać swoje gameplaye w 3D! Na początku będziesz musiał skalibrować swoją kamerę, aby dobrze śledziła ruchy Twojej głowy, jak i kontrolerów. Cała procedura kalibracji odbywa się przy użycia narzędzi znajdujących się w Oculus Quest Mixed Reality Capture Toolkit.

Następnie musisz uruchomić aplikację Adb, którą zainstalowałeś na swoim Oculus Quest. Aplikacja będzie Ci potrzebna do streamowania obrazu bezpośrednio do OBS (Open Broadcaster Software – link). Do tego będziesz potrzebować też pluginu o nazwie Oculus Mixed Reality do OBS – link.

Nagrywaj swoje gameplaye z Oculus Quest!

Sprzęt do nagrywania jest przygotowany, a oprogramowanie odpowiednie skonfigurowane? W takim razie OBS nie powinien mieć problemu z wykryciem Twoich ruchów z użyciem kontrolerów. Kontrolery Touch powinny zostać podstawione na odpowiednie elementy sterujące w grze wideo. W nagrywanej scenie Twoja osoba powinna znajdować się bezpośrednio zamiast postaci z gry.

Dokładna instrukcja nagrywania się w świecie VR na Oculus Quest dostępna jest na stronie Oculus Developer – link. Instrukcja w języku angielskim.