Czy warto kupić PlayStation VR na święta?

PlayStation VR dostępne jest już na rynku ponad 3 lata. Czy w roku 2020 warto zdecydować się na zakup tego sprzętu?

PlayStation VR – Cena zakupu sprzętu

W ofertach wielu sklepów gogle VR od Sony możemy zakupić już za mniej niż 1300 zł, najczęściej w zestawie z kilkoma grami. Na sam początek przygody VR wydaje się być to dobra cena – o ile posiadamy już konsole PS4 lub PS4 Pro. W przypadku, gdy nie posiadamy konsoli koszt zakupu całego zestawu to mniej niż 3000 zł. Biorąc pod uwagę, że do obsługi VR na innym sprzęcie (w tym przypadku PC) potrzebujemy komputer za większą kwotę wydaje się być to dobra oferta. Jednakże, gry na PS VR są droższe, niż na innych platformach z tego względu, że producenci muszą dodatkowo płacić za licencję. Co prawda zdarzają się bardzo dobre promocje, gdzie gry dla wirtualnej rzeczywistości są w przyzwoitej cenie jak na polski rynek to w biały dzień koszt gry na 30 minut potrafi wynosić nawet 100 zł. Tym bardziej, że nawet starsze gry, które przeglądam w PS Store nie zmniejszyły swojej ceny na przestrzeni dwóch lat. Jestem pewny, że na przestrzeni tych 3 lat na same gry wydałem tyle pieniędzy, za ile mógłbym kupić kolejne 2-3 zestawy PS VR. Czy było warto? Moim zdaniem było warto, ponieważ to my napędzamy rynek rozrywki VR i kupując gry, napędzamy popyt na poszerzanie technologii VR w rozrywce.

Ilość gier na PS VR

Pisząc i mówiąc o VR moją pierwszą myślą są gry wydawane te platformę. W końcu to dzięki nim mamy możliwość w pełni wykorzystać potencjał gogli VR na konsole PlayStation. Na przestrzeni lat na PS4 zostało wydane ponad 600 tytułów VR. Najbardziej popularnymi tytułami VR są oczywiście takie gry jak Astro Bot Rescue Mission czy Beat Saber (które moim zdaniem zrewolucjonizowało rynek gier indie, biorąc pod uwagę ilość sprzedanych kopii). Jeżeli chodzi o różnorodność gier to znajdziemy tutaj gry akcji, gry dla dzieci czy horrory. Oczywiście nie są to wszystkie dostępny gatunkie gier, ale wydaje mi się, że podkreśla to różnorodność dostępnego wyboru.

Czy warto kupić PlayStation VR?

Osobiście nie żałuje zakupu PlayStation VR, jednakże można narzekać na jego zamknięte środowisko. Porównując możliwości wykorzystania gogli VR na PlayStation z Pecetowymi odpowiednikami to wypada ono blado, ale moim priorytetem była łatwa konfiguracja oraz sama zabawa i poznanie świata VR. W tym przypadku gogle PS VR wypadają celująco – instalacja oprogramowania na PlayStation 4 i podłączenie sprzętu do konsoli jest banalnie proste i wydaje mi się, że każdy by sobie z tym poradził. Jedynym minusem jest cena gier, ale tak jak wspomniałem wyżej, co jakiś czas pojawią się promocję, dzięki którym możemy zakupić gry na VR w dobrej cenie. Jeżeli chcesz wkroczyć w świat VR i nie będziesz żałować wydania około 1000 zł (poza sprzętem), aby mieć w miarę pokaźną liczbę tytułów na swojej konsoli to zachęcam do zakupu, nawet w 2020 roku, ponieważ są one kompatybilne z nową konsolą PlayStation 5.