Czy pole widzenia w wirtualnej rzeczywistości ma znaczenie?

Czym jest pole widzenia?

Pole widzenia, częściej spotykane pod nazwą Field of View to w prostym tłumaczeniu obszar widzialny dla użytkownika, oczywiście nawiązuje tutaj do zagadnienia w kategorii gry i wirtualna rzeczywistość. Dla przykładu, w grach komputerowych za pomocą tego parametru możemy określić, jak duży będzie dla gracza widzialny obszar rozgrywki w danym momencie. Jeżeli dla parametru FoV ustawimy wartość 90°, to w jednej chwili na naszym monitorze ukaże się obraz w zakresie 90°. Możecie przyjrzeć się poniższemu obrazkowi, który częściowo tłumaczy to zjawisko w grach wideo. Tak jak widzicie, zielone linie wskazują zakres widocznego dla nas obszaru podczas rozgrywki.

Pole widzenia w wirtualnej rzeczywistości

W momencie gdy założysz headset VR, parametr Field of View nabiera dużego znaczenia. Im większe pole widzenia obsługuje dany headset, tym więcej wirtualnej przestrzeni będziesz w stanie ujrzeć przed sobą, jak i dookoła siebie. Oczywiście wartość tego parametru powinna być jak najbardziej zbliżona do rzeczywistej jaką obsługują ludzkie oczy. Zatem o jakiego rzędu wartościach mówimy? Żeby rozwiązać tę zagwozdkę możemy przeprowadzić pewien eksperyment. Stojąc czy siedząc w miejscu spójrzcie maksymalnie w lewo, a następnie w prawo. Oczywiście w trakcie eksperymentu nie wolno nam poruszać głową. Z naszych obserwacji możemy wysnuć wniosek, że możemy rozglądać się w obszarze około 190°. W takim razie czy idealna wartość dla parametru Field of View to 190°? Potwierdzone jest, że ludzkie oczy skupiają się głównie tylko na części tego obszaru, która wynosi około 120°. Ciekawostką jest to, że dla jednych ten obszar może wynosić 100% wartości, a dla innych tylko 80%. Niestety tak działa nasz mózg i nic na to nie poradzimy. Poniżej przedstawiam Wam ilustracje obrazujące opisane zjawisko.

Czy większe pole widzenia daje lepsze wrażenia w VR?

Przyglądając się powyższej ilustracji możemy stwierdzić, że wystarczające FoV w headsetach VR to około 120°, ale czy aby na pewno? Mimo tego, że nasze oczy skupiają się głównie na mniejszym obszarze to czy w headsecie, w którym pole widzenia wynosi 100° jesteśmy w stanie przeprowadzić ten sam eksperyment co wcześniej. Zmniejszone pole widzenia nie pozwala nam tak samo rozglądać się, co w rzeczywistości. Zatem idealne pole widzenia w headsetach VR, które odzwierciedliło by nasze rzeczywiste możliwości, musiałoby wynosić około 200-220°. Czy na rynku dostępny jest headset z tak dużym polem widzenia? W 2018 miał być to headset o nazwie StarVR. Niestety prace nad nim zostały wstrzymane.

Na szczęście w 2019 roku wyprodukowany został headset o nazwie Pimax 5k Plus, którego pole widzenia wynosi 200°.